Oświetlenie ogrodu na napięcie 12 V

Oświetlenie ogrodu na napięcie 12 V
jako alternatywa dla tradycyjnego 230 V systemu oświetlania

Czym się od niego różni?
System 12 V jest niskonapięciowy, a w związku z tym jest bezpieczny. Nie ma ryzyka porażenia prądem, nawet jeśli uszkodzimy przewód. Kable możemy zakopać, ale możemy też układać bezpośrednio na ziemi. Wystarczy, że zamaskujemy je warstwą kory czy żwiru. Instalację niskonapięciową można stosować do oświetlania basenów i oczek wodnych.

Do zastosowania systemu niskonapięciowego konieczne jest użycie transformatora redukującego napięcie z 230 na 12 V. Moc takiego transformatora trzeba dobrać właściwie do obciążenia jakie będzie do niego podłączone. To oznacza, że należy zsumować moc poszczególnych punktów świetlnych wyrażoną w Watach oraz uwzględnić 20-30 % zapasu.

Czy ilość punktów świetlnych oraz długość przewodu wpływa na jego wydajność?
W instalacji zasilanej napięciem sieciowym 230 V możemy podłączyć dowolną liczby lamp na dowolnej długości przewodu bez obawy znaczącego spadku napięcia. Natomiast w systemie 12 V te czynniki wpływają na niego na tyle, że mogą prowadzić do ograniczenia prawidłowego działania lamp. Dlatego ważne jest, aby możliwie maksymalnie ograniczyć spadek napięcia. Możemy tego dokonać dzieląc system na odpowiednią ilość sekcji oraz dobierając odpowiedni przekrój i długość przewodu.

Z jakim elementów składa się system 12 Volt?
Poznajmy go na przykładzie oferty firmy POLNED. Wydaje się on być dość prosty. W jego skład wchodzi zasilacz, przewód główny ze złączkami, rozgałęziacz, lampy. Niezbędnym elementem jest sterownik – zmierzchowy lub radiowy z pilotem ewentualnie czujnik ruchu. Nowością będzie możliwość sterowania system aplikacją w telefonie przy pomocy sieci Wi-Fi .
Lampy można wpinać w dowolnym miejscu przewodu. I co bardzo ważne, można też przepinać je w inne miejsce, gdyż kabel sam się wulkanizuje. Każda lampa posiada dołączony przewód zakończony wtyczką z uszczelniającym oringiem. Łatwość i szybkość podłączenia to niewątpliwa zaleta tego systemu. Ma ona jednak swoją cenę. Przewód stosowany w proponowanym systemie jest kilka razy droższy od zwykłego kabla ziemnego YKY.

onas_2

http://www.polned.pl/pl/i/System-12-Volt/2

Każda lampa zaopatrzona jest w podstawę do stawiania na twardym podłożu oraz grot do wbijania w ziemię. Lampy wyposażone są głównie w diody LED. Dzięki tej technologii lampy nie nagrzewają się i zużywają mniej prądu.

Oferowane rodzaje lamp:
lampy stojące, reflektory, lampy najazdowe, do zabudowy, podwodne i  taśmy LED
DSC_0049DSC_0050DSC_0051.JPG

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s