Rabata przy tarasie

z cyklu: Projektujemy

Dziś przedstawię Wam trzy pomysły na obsadzenie niewielkiej rabatki  usytuowanej w bardzo istotnym miejscu ogrodu. Rabata znajduje się między domem a ścieżką wiodąca na taras.
Właściciele ogrodu oczekują, że będzie kolorowa i atrakcyjna przede wszystkim latem. Najbardziej wskazane są kolory intensywne. Mamy pewne graniczenia w planowaniu nasadzeń –  rabata jest zacieniona przez większość dnia.

Propozycja nr 1
to kompozycja hortensji ogrodowych w kilku odmianach. Dodatkowym elementem ozdobnym przez cały rok jest bukszpan wieczniezielony w formie strzyżonej kuli. Barwinek pospolity pełni rolę rośliny okrywowej. Hortensje ogrodowe w zależności od odmiany kwitną od czerwca do jesieni, w różnych odcieniach czerwieni, fioletu i różu. Są to rośliny wrażliwe na mróz, na szczęście miejsce rabaty jest zacisznie, osłonięte od wiatrów.
1

rzut_z_gory_propozycja_nr_1

propozycja nr 1_wizualizacja

 

Propozycja nr 2
Wyższe piętro kompozycji stanowią dwie odmiany hortensji bukietowej i bukszpan wieczniezielony, a niższe to mieszanka bylin, której skład wchodzą: bodziszek korzeniasty, przywrotnik miękki, tawułka Fanal, funkia w odmianach, narecznica mocna i samcza, hakonechloa smukła i trzcinnik ostrokwiatowy Overdam.
2rzut_z_gory_propozycja_nr_2

propozycja nr 2_wizualizacja

Propozycja nr 3
bazuje na roślinach ozdobnych przede wszystkim z intensywnej barwy liści. Bordowe liście pluskwicy prostej kontrastują z żółtym wybarwieniem trzmieliny Fortune’a ‚Emerald ‚n Gold’.  Liście poszczególnych odmian żurawek różnią się od siebie kolorem. Wybór barw jest ogromny od koloru jasno zielonego, przez żółty, czerwony, fiolet, brąz aż po czerń.
Dodatkowym ozdobnikiem nie do przecenienia jest jarzmianka większa. To bylina osiągająca wysokość ok 60 cm. Kwitnie latem ładnymi, zwykle jasnoróżowymi lub białymi kwiatami w gwiaździstych kwiatostanach. Istnieją odmiany jarzmianki o intensywnej barwie kwiatów – różu i czerwieni.

3rzut_z_gory_propozycja_nr_3propozycja nr 3_wizualizacja

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s