z cyklu: Projektujemy
Dziś przedstawię Wam trzy pomysły na obsadzenie niewielkiej rabatki usytuowanej w bardzo istotnym miejscu ogrodu. Rabata znajduje się między domem a ścieżką wiodąca na taras.
Właściciele ogrodu oczekują, że będzie kolorowa i atrakcyjna przede wszystkim latem. Najbardziej wskazane są kolory intensywne. Mamy pewne graniczenia w planowaniu nasadzeń – rabata jest zacieniona przez większość dnia.
Propozycja nr 1
to kompozycja hortensji ogrodowych w kilku odmianach. Dodatkowym elementem ozdobnym przez cały rok jest bukszpan wieczniezielony w formie strzyżonej kuli. Barwinek pospolity pełni rolę rośliny okrywowej. Hortensje ogrodowe w zależności od odmiany kwitną od czerwca do jesieni, w różnych odcieniach czerwieni, fioletu i różu. Są to rośliny wrażliwe na mróz, na szczęście miejsce rabaty jest zacisznie, osłonięte od wiatrów.
Propozycja nr 2
Wyższe piętro kompozycji stanowią dwie odmiany hortensji bukietowej i bukszpan wieczniezielony, a niższe to mieszanka bylin, której skład wchodzą: bodziszek korzeniasty, przywrotnik miękki, tawułka Fanal, funkia w odmianach, narecznica mocna i samcza, hakonechloa smukła i trzcinnik ostrokwiatowy Overdam.
Propozycja nr 3
bazuje na roślinach ozdobnych przede wszystkim z intensywnej barwy liści. Bordowe liście pluskwicy prostej kontrastują z żółtym wybarwieniem trzmieliny Fortune’a ‚Emerald ‚n Gold’. Liście poszczególnych odmian żurawek różnią się od siebie kolorem. Wybór barw jest ogromny od koloru jasno zielonego, przez żółty, czerwony, fiolet, brąz aż po czerń.
Dodatkowym ozdobnikiem nie do przecenienia jest jarzmianka większa. To bylina osiągająca wysokość ok 60 cm. Kwitnie latem ładnymi, zwykle jasnoróżowymi lub białymi kwiatami w gwiaździstych kwiatostanach. Istnieją odmiany jarzmianki o intensywnej barwie kwiatów – różu i czerwieni.