Pościółkujmy!

Słuchajmy Natury i ściółkujmy w naszych ogrodach.
Jest to bezsprzecznie korzystne dla gleby. Powoduje zachowanie ciepła, wilgotności i przewiewności gleby, ograniczanie zachwaszczanie, wzbogaca glebę w materię organiczną i składniki pokarmowe poprzez stopniowy rozkład mulczu.
W przyrodzie gleba nigdy nie pozostaje naga. No chyba, że na pustyni…

Pościółkujmy zgodnie z Naturą, ale i z zasobnością naszego portfela.
Przyjmijmy, że podstawowym kryterium wyboru ściółki będzie jej cena i dodatkowym wyznacznikiem estetyka. Może znajdziemy coś ładnego i niedrogiego?
Oto w czym możemy wybierać na polskim rynku:
1/ na pierwsze miejsce z uwagi na popularność wspięła się KORA SOSNOWA!
Może występować w różnych frakcjach, a cena za 1 worek 50 litrowy to minimum 5 zł i potem już tylko w górę. Przyjmuje się, że jeden 50 litrowy worek kory wystarcza na przykrycie 1m2 powierzchni.

2/ ŻWIR – mniej popularny, aczkolwiek ma swój wdzięk i oczywiście cenę: 1 tona otoczaków to koszt ok 90 zł bez kosztów transportu; Aby 100m2 powierzchni przykryć pięciocentymetrową warstwą żwiru potrzeba ok 8,5 tony otoczaków.

3/ WĘGIEL BRUNATNY – cenna, oryginalna ściółka z uwagi na jej trwałość, dobrą pojemność sorpcyjną, mocny akcent kolorystyczny. A cena? – za jeden 30 litrowy worek zapłacimy – 20 zł, za jedną paletę /26 worków/ – 500 zł.

4/ KOLOROWE ZRĘBKI DREWNA – ciekawy element dekoracyjny z uwagi na oferowaną gamę kolorów – żółty, czerwony, pomarańczowy, brązowy. Intensywna barwa zrębków z czasem płowieje. Za jeden 50 litrowy worek zapłacimy 22 zł.

5/ ROŚLINY OKRYWOWE – moja ulubiona ściółka, duży wybór i cenowa rozpiętość.

6/ A teraz uwaga! Promocja! Tania ściółka:
SKOSZONA TRAWA – dobrze jeśli przed rozłożeniem trochę zwiędnie; pamiętajmy że grubo rozłożona łatwo gnije, dobrze dodać do niej trochę rozdrobnionych gałązek,
CHWASTY – bez nasion , po wyrwaniu dobrze je rozdrobnić i dopiero wtedy rozłożyć tak, aby korzenie nie stykały się z glebą; można też poczekać, aż uschną i wtedy rozłożyć,
ZIELONE NAWOZY – w tym łubin wąskolistny, facelia, gorczyca biała to bardzo dobry materiał na mulcz,
LIŚCIE KRZEWÓW,
ROZDROBNIONE GAŁĘZIE,
KOMPOST,
OBORNIK,
a także SŁOMA, TROCINY, PAPIER, TEKTURA,
a na koniec przepiękne SZYSZKI.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s