Park Sanssouci

Niemcy, Poczdam, 2013
PARK SANSSOUCI
Rozległy na 298 ha park otaczający pałac Sanssouci był dawną letnią rezydencją Fryderyka II Wielkiego.
Wpadliśmy tam na chwilę, by rozprostować nogi przed długą podrożą do domu.
I okazało się, że nogi mogą tam się nie tylko rozprostować, ale nawet porządnie zmęczyć.
Kompleks jest tak rozległy i bogaty w różne założenia ogrodowe i budowle, że jedynie fragment udało nam się zwiedzić.
Ale mamy zamiar tu wrócić z odpowiednim zapasem czasu i w cieplejszym okresie.

tło historyczne
„Zaczątkiem parku były ogrody tarasowe na stokach wzniesienia Bornstedt, założone w 1744 r. przez Fryderyka II Wielkiego. Na początku XVIII w. wzniesienie porastały dęby, które ścięto, by dostarczyć drewna do umocnienia terenów bagiennych przeznaczonych pod rozbudowę Poczdamu. Teren po wycince nazywany Wüsten Berg (pol. łysa góra) został zagospodarowany pod ogrody w stylu francuskim. Stok podzielono na sześć szerokich tarasów, by jak najlepiej wykorzystać dobre nasłonecznienie. Po murach wzmacniających tarasy pięły się winorośle sprowadzone z Portugalii, Włoch, Francji, a także z pobliskiego Ruppin. W 168 oszklonych niszach rosły figowce.

Z przodu każdy taras ograniczony był pasem trawnika i żywopłotem z drzew owocowych. Trawniki zdobiły równo przycięte drzewa z rodziny cisowatych.
W 1745 r. na wzniesieniu wybudowano pałac, a u stóp tarasów założono ogród dekoracyjny, pośrodku którego umieszczono wielką fontannę (niem. Grosse Fontäne) (1748). W 1750 r. wokół fontanny rozstawiono marmurowe rzeźby rzymskich bogów.


(…) Wraz z rozbudową kompleksu Sanssouci wytyczono liczącą 2,5 km aleję dojazdową, która miała swój początek na wschodzie przy obelisku wzniesionym w 1748 r. i biegła aż do Nowego Pałacu na zachodzie. W 1764 r. zbudowano Galerię Malarstwa oraz pałac Neue Kammern, które stanęły po obydwu stronach pałacu Sanssouci. Pomiędzy nowymi budynkami wyznaczano koliste trawniki z fontannami i grupami rzeźb, skąd odchodziły gwiaździście ścieżki biegnące pomiędzy wysokimi żywopłotami w głąb ogrodu. Nieopodal pałacu wybudowano również oranżerię skrywające egzotyczne drzewa i krzewy (drzewa pomarańczowe, melony, bananowce). Obok ogrodów w stylu barokowym powstawały warzywniki i sady (posadzono m.in. ok. 3000 drzew owocowych).”
źródło: wikipedia

pałac

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s